close
تبلیغات در اینترنت
اشنایی با قدرت نظامی کره شمالی
loading...

ارتش جهانی ویکی نظامی

  براساس اطلاعات منتشر شده توسط سازمان سیا و كتابخانه كنگره آمریكا و برآورد آنها در سال ‌2011، هم‌اكنون كره شمالی از نظر توان نظامی در رده بیست و دوم قدرت‌های نظامی جهان قرار دارد. بر اساس اطلاعات عنوان شده از سوی سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) و كنگره آمریكا، كره شمالی كه جمعیت آن ‌24 میلیون و 457 هزار نفر است، هم‌اكنون دارای یك میلیون و 106 هزار پرسنل فعال نظامی است و تعداد نیروهای ذخیره فعال این كشور 820 هزار نفر است. نیروی زمینی كره شمالی دارای 5410 دستگاه تانك،…

مشکلات سایت
با سلام

مدتی هست که سایت دچار مشکلاتی بوده از پاک شدن تصاویر و خراب شدن قالب و باز نشدن پست های ایندکس شده در گوگل این مشکلات به دلیل مشکلاتی هست که در تمدید شدن دامین سایت بوجود اومده که ما تا روز های آینده سعی می کنیم اون هارو برطرف کنیم...

با تشکر-مدیریت سایت ارتش جهانی
آخرین ارسال های انجمن
ADMIN بازدید : 2207 شنبه 19 اسفند 1391 نظرات ()
 

براساس اطلاعات منتشر شده توسط سازمان سیا و كتابخانه كنگره آمریكا و برآورد آنها در سال ‌2011، هم‌اكنون كره شمالی از نظر توان نظامی در رده بیست و دوم قدرت‌های نظامی جهان قرار دارد.

بر اساس اطلاعات عنوان شده از سوی سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) و كنگره آمریكا، كره شمالی كه جمعیت آن ‌24 میلیون و 457 هزار نفر است، هم‌اكنون دارای یك میلیون و 106 هزار پرسنل فعال نظامی است و تعداد نیروهای ذخیره فعال این كشور 820 هزار نفر است.

نیروی زمینی كره شمالی دارای 5410 دستگاه تانك، 2582 دستگاه نفربر، 1500 عراده توپ كششی، 1600 عراده توپ خودكششی، 600 سامانه پدافند موشكی، 2000 خمپاره‌ انداز، 7000 سامانه ضد تانك، 650 سامانه پدافند هوایی و 8000 وسیله نقلیه لجستیكی است.

نیروی هوایی كره شمالی نیز دارای 1650 فروند جنگنده و هواپیما، 328 فروند هلیكوپتر و 79 فرودگاه عملیاتی است.

نیروی هوایی ارتش خلق كره ‌(KPAF) دومین نیروی بزرگ از لحاظ تعداد پرسنل در ارتش خلق كره شمالی است. تعداد پرسنل این نیرو چیزی بالغ بر 110 هزار نفر برآورد می‌شود. بیشتر هواپیماهای كره شمالی ساخت اتحاد جماهیر شوروی و تعدادی نیز ساخت جمهوری خلق چین هستند. وظیفه اصلی ‌این نیرو دفاع از حریم هوایی كشور كره شمالی در برار تجاوز و تهدیدات دشمن عنوان شده است.

بر اساس تجربیاتی كه كره شمالی در خلال جنگ كره و بمباران‌های شدید مواضعش توسط بمب افكن‌های نیروهای مهاجم كسب كرده، امروزه هدف اساسی و تاكتیك اصلی نیروی هوایی كره شمالی بر دفاع همه جانبه از حریم هوایی این كشور با تكیه بر هواپیماهای جنگنده و موشكهای سطح به هوا و توپهای ضد هوایی تعیین شده است.

نیروی دریایی كره شمالی نیز دارای 708 فروند كشتی، هشت بندر، ‌58 زیر دریایی، 471 قایق نظامی گشت زنی، سه ناوچه و 273 قایق‌ جنگی خشكی آبی است. نیروی دریایی كره شمالی دارای ناو هواپیمابر و ناوشكن نیست.

بودجه نظامی كره شمالی در سال ‌2011، پنج میلیارد دلار بوده است. كشور كره شمالی دارای مساحت ‌120 هزار و ‌538 كیلومتر مربع، ‌2495 كیلومتر خط ساحلی و 1671 كیلومتر مرز مشترك است.

نيروي هوايي ارتش خلق كره KPFA

تصویر

نيروي هوايي ارتش خلق كره يا ‌KPAF (Korean People's Army Air Force) دومين نيروي بزرگ از لحاظ تعداد پرسنل در ارتش خلق كره شمالي ميباشد.تعداد پرسنل اين نيرو چيزي بالغ بر 110000 نفر براورد ميشود.و تعداد هواپيماهاي اين نيرو نيز در حدود 1600 تا 1700 فروند از انواع گوناگون تخمين زده شده است.كه بيشتر انها هواپيماهاي ساخت اتحاد جماهير شوروي و تعدادي نيز ساخت جمهوري خلق چين ميباشند.وظيفه اصلي ‌KPFA دفاع از حريم هوايي كشور كره شمالي در برار تجاوز و تهديدات دمشن ميباشد.

تاريخ تشكيل KPAF بر ميگردد به زمانيكه ارتش خلق كره تشكيل و سپس در تاريخ 20 اگوست سال 1947 KPAF نيز بعنوان شاخه هوايي ارتش خلق كره اعلام موجوديت نمود. کیم ایل سونگ پايگاههاي نيروي هوايي را در شهرهاي پيونگ يانگ،Sinuiju و برخي شهرهاي ديگر به محض ازاد سازي كشور كره ايجاد نمود.و در سال 1945 همه ان پايگاههاي هوايي را تحت عنوان نيروي هوايي با يكديگر ادغام نمود. همچنين كره شمالي در سالهاي 91-1990 چهار پايگاه هوايي جديد را در نزديكي مرز مشترك دو كره ايجاد نموده است.

KPAF از همان ابتداي تشكيلش تاكتيكهاي مورد استفاده در نيروي هوايي ارتش اتحاد جماهير شوروي را در نبرد هايش بكار ميبرد بخصوص در زمانيكه درگيري با نيروهاي سازمان ملل را تجربه مينمود.
بر اساس تجربياتي كه كره شمالي در خلال جنگ كره و بمبارانهاي شديد مواضعش توسط بمب افكنهاي نيروهاي سازمان ملل كسب نمود امروزه هدف اساسي و تاكتيك اصلي KPAF بر دفاع همه جانبه از حريم هوايي ان كشور با تكيه بر هواپيماهاي جنگنده و موشكهاي سطح به هوا(sam) و توپهاي ضد هوايي (aaa) تعيين گشته است.


با توجه به پير و كهنه بودن اكثر هواپيماهاي ساخت اتحاد جماهير شوروي و جمهوري خلق چين متعلق به KPAF و نزديك بودن سن بازنشستگي بسياري از انها هدف اصلي نيروي هوايي در سالهاي اخير تنها به پشتيباني از نيروهاي زميني و همچنين تهديد همسايه جنوبي به حملات به مناطق شهري و حمله به اهداف نظامي تغيير يافته است و بيش از اين نيز انتظاري از ان نميرود.

از اين طريق كره شمالي با استفاده از تهديدات هميشگي به حملات نيروي هوايي اش به مناطق مسكوني و مراكز نظامي همسايه جنوبي اش سعي در حفظ توازان قوا با كره جنوبي مي نمايد همانند همان استفاده اي كه از تهديد بوسيله موشكهاي بالستيكش ميكند و خلا ناشي از وجود تكلونو‍ژي مدرن در ارتشش را با استفاده از اين تهديد ها پر مينمايد.

و اين تهديدات با انتقال 120 فروند هواگرد شامل هواپيماهاي جنگنده و بمب افكن و هواپيماي ترابري به منطقه مرزي دو كره در سالهاي اخير شكلي جدي تر يافته اند در حاليكه تا بيش از اين نيز كره شمالي حدود 440 فروند از انواع هواپيماهاي نظامي را در ان منطقه مستقر نموده بود.

و با در نظر دكترين نظامي كره شمالي در توليد انبوه و ذخيره مقادير زيادي از سلاحهاي شيميايي و ميكروبي توسط اين كشور و همچنين داشتن سلاح اتمي اين حجم از نقل و انتقال نيرو ميتواند بسيار در خور توجه قرار گيرد.

پرسنل و اموزش

تعداد پرسنل در حال خدمت در KPAF حدود 110000 نفر تخمين زده شده است كه اين تعداد نيرو از نيروهاي داوطلب،نيروهاي وظيفه و همچنين ساير نظامياني كه از ساير يگانهاي ارتش خلق كره به نيروي هوايي فرستاده شده اند تشكيل شده است.

افسران و كارمندان نيروي هوايي ارتش كره شمالي معمولا بين 20 تا 30 سال سن داردند.و حقوق ماهيانه انان بر اساس درجه نظامي و همچنين محل خدمت انان تعيين ميگردد.و حقوق خلبانان نيز بر اساس ساعات پرواز انان و نيز شرايط پروازي انان در هواي نا مساعد و يا پرواز در شب يا روز متفاوت ميباشد.و عليرغم رخ دادن بحران غذا و قحطي در كره شمالي در اوايل دهه نود،خلبانان نيروي هوايي ارتش با وجود اينكه مقرري كامل خود را دريافت نمينمودند اما همچنان بهترين جيره غذايي را در ميان واحدهاي مختلف ارتش كره شمالي دريافت ميكردند.

غذاي خلبانان ارتش كره شمالي در سال 2000 شامل 850 واحد كالري در هر روز بوده است و اين مقدار كالري در زمان انجام تمرينات پروازي به 950 واحد در روز افزايش ميابد.همچنين انان در تعطيلات ملي نيز يك جيره غذاي اضافي كه شامل گندم سياه و مقداري گوشت گاو ميباشد دريافت ميكنند.مصرف الكل و سيگار براي خلبانان ممنوع بوده و خاطيان به شدت تنبيه ميگردند.همچنين خلبانان و خانواده شان از مزايي همچون داشتن اتوموبيل شخصي،تلويزيون،يخچال و ساير امكانات رفاهي مناسب برخوردارند.

از سال 1978 تا 1995 ژنرال Jo Myong-rok فرماندهي نيروي هوايي ارتش خلق كره يا KPAF بر عهده داشته است كه وي در سال 1995 با ترفيع درجه از اين سمت كنار رفت و بجاي او سرهنگ Oh Gum-chol به فرماندهي ‌KPFA گمارده شد.

ساعات پرواز ساليانه خلبانان كره شمالي از مواردي است كه در مقدار ان ابهام زيادي وجود دارد.البته بنظر ميرسد تمرينات خلبانان نيروي هوايي نيز همانند تمرينات ساير يگانهاي ارتش كره شمالي بسيار سخت و شديد باشد اما منابع بسياري نيز در اين مورد موجود هستند كه حاكي از ان هستند كه ساعات پرواز ساليانه براي خلبانان در سالهاي اخير از كم به خيلي كم در حال كاهش است و اين فقط به دليل فرسوده بودن جنگنده هاي انان ميباشد كه از پس تمرينات سخت و دشوار ساليانه بر نمي ايند.

ساعات پرواز ساليانه خلبانان هر ارتش معيار بسيار مهمي ميتواند باشد براي تخمين زدن ميزان امادگي و چالاكي نيروي هوايي ان ارتش و همچنين ميزان و توانايي پاسخگويي انان به حملات دشمنان خارجي.

اكثر منابع خارجي ساعات پرواز ساليانه خلبانان كره شمالي را تنها بين 7 تا 25 ساعت براي هر خلبان ذكر كرده اند كه اين ميزان ساعت پرواز تقريبا برابر است با ساعات پرواز خلبانان اتحاد جماهير شوروي در سال 1990.قابل ذكر است كه خلبانان جنگنده هاي ناتو هر كدام در طول سال حداقل 150 ساعت پرواز با جنگنده هايشان انجام ميدهند.
رویکرد موشکی کره شمالی

این گزارش توسط (استیون هیلدرث) متخصص دفاع ملی بخش دفاع و تجارت امور خارجه ی آمریکا تهیه شده و در تاریخ سوم ژانویه ۲۰۰۷ در اختیار کنگره آمریکا قرار گرفته است.در این گزارش برنامه های موشکی کره شمالی بررسی می گرد.
(استیون هیلدرث) در این گزارش می گوید : ۴۰ در صد تولید ناخالص ملی کشور کره شمالی صرق بودجه ی نظامی می شود.کره شمالی در ۶-۵ ژولای ۲۰۰۶ پرتاب آزمایشی هفت موشک بالستیک را , انجام داده است.در میان این موشک ها می توان به تائپودونگ ۲ نیز اشاره کرد که مدت کوتاهی پس از پرتاب , سقوط کرد.ظاهرا موشک هایی که تست آنها با موفقیت همراه بوده است موشک های کوتاه بردی بوده اند که ترکیبی از (اسکاد) و (نودانگ) می باشند.
در اکتبر ۲۰۰۶ , کره شمالی آزمایش های زیر زمینی کم بازده هسته ای خود را , پیش برده است و اعلان کرده به دنیال استفاده از سرجنگی های اتمی بر روی موشک های بالستیک نیز می باشد , گرچه هیچ مدرکی دال بر انجام چنین کاری تاکنون به دست نیامده است.با همین بهانه , مقامات مسئول آمریکایی از کنگره درخواست کردند که با تاسیس یک سایت موشکی در اروپا موافقت نمایند چرا که کارشناسان معتقدند خطر موشکی کره شمالی اروپا را نیز تهدید می کند.
برنامه های موشکی دوربرد و میان برد کره شمالی
برنامه موشک (تائپودونگ-۱) کره شمالی ادامه برنامه ی موشک برد متوسط (نودنگ) است که در سال ۱۹۸۰ آغاز شده بود.در اوایل دهه نود میلادی کره شمالی توسعه ی دو موشک بالستیک - که در غرب با نام های (تائپودونگ- ۲) و (تائپودونگ-۱) شناخته می شود - را آغاز کرده است.طراحی این دو موشک بر مبنای حمل سرجنگی با وزن ۱۵۰۰-۱۰۰۰ کیلوگرم و برد ۲۵۰۰-۱۵۰۰ کیلومتر برای (تائپودونگ-۱) و برد ۸۰۰۰-۴۰۰۰ کیلومتر برای (تائپودونگ-۲) انجام شده است.شوهاد نشان می دهد اولین نمونه این دو موشک , در سال ۱۹۹۵ یا ۱۹۹۶ ساخته شده اند.تا پایان سال ۱۹۹۹ تخمین شده می شود که کره شمالی یک تا ده موشک (تائپودونگ-۱) و یک تا دو موشک (تائپودونگ-۲) تولید کرده باشد.
در سال ۱۹۹۸ اولین پرتاپ موشک (تائپودونگ-۱) انجام پذیرفت.کره شمالی عنوان کرد هدف از پرتاب این موشک قرار دادن اولین ماهواره کره ای به نام (کوانگ می یانگ سونگ-۱) در مدار بوده است.گزارش های (مرکز اطلاعات آمریکا) متذکر می شود که موشک (تائپودونگ-۱) یک موشک دو مرحله ای است مرحله ی اول در ۳۰۰ کیلومتری سایت پرتاب در آب های بین اللملی سقوط کرده است و مرحله ی دوم در فاصله ی ۱۶۴۶ کیلومتری در نزدیکی یکی از بنادر ژاپن.
بررسی ها بیش تر داده های راداری مشخص کرده است که موشک (تائپودونگ-۱) یک مرحله کوچک سوم سوخت جامد نیز دارد که احتمالا برای قرار دادن ماهواره در مدار طراحی شده است.آثار باقی مانده از مرحله سوم بیانگر آن است که این موشک به برد ۴۰۰۰ کیلومتر رسیده است.بعضی از تحلیل گران بر این باورند که موشک (تائپودونگ-۱) قابلیت رسیدن به برد ۵۹۰۰ کیلومتر را نیز , دارد.
 
 
برای هدف قرار دادن شهرهای مختلف آمریکا , کره شمالی باید به این بردها برسد:
واشنگتن: ۱۰۷۰۰KM
شیکاگو: ۱۰۰۰۰KM
سان فرانسیسکو: ۸۶۰۰KM
سیاتل: ۷۹۰۰KM
هنولولو: ۷۱۰۰KM
موشک (تائپودونگ-۱) قابلیت هدفگیری پایگاه های نظامی آمریکا در گوام (۳۵۰۰ کیلومتر) اکیناوا و ژاپن را دارد.موشک (تائپودونگ-۱) یک موشک دو مرحله ای است که موکش (نودونگ) به عنوان مرحله ی اول آن استفاده شده است و موشک (هواسونگ-۶) که از خانواده ی موشک (اسکاد سی) می باشد به عنوان مرحله ی دوم.این موشک دو مرحله ای با این چیدمان , قابلیت حمل سرجنگی به وزن ۱۰۰۰-۷۰۰ کیلوگرم تا فاصله ۲۵۰۰ کیلومتر را داراست , بنابراین ژاپن و اکیناوا با چنین موشکی قابل هدفگیری است.اگر وزن سرجنگی کم نماید قابلیت هدفگیری مرکز آمریکا نیز با این موشک , وجود دارد و سرجنگی به وزن ۱۰۰ کیلوگرم , هر چند با دقت کم واشنگتن نیز قابل هدفگیری است.
موشک (تائپودونگ-۲) هنوز پرتاب موفق نداشته است.(تائپودونگ-۲) یک موشک دو مرحله ای با طول ۳۵ متر است.مرحله ای اول آن شباهت زیادی با مرحله ی اول آن شباهت زیادی با مرحله ی اول موشک (سی اس ۲) و (سی اس ۳) چینی دارد.مرحله دوم , بر اساس موشک (نودنگ) بنا شده است.این موشک با دو مرحله و سرجنگی ۱۰۰۰-۷۰۰ کیلوگرم قابلیت رسیدن به اهدافی با فاصله ۳۷۵۰ کیلومتری را , دارد و اگر یک مرحله به آن اضافه شود و به یک موشک سه مرحله ای تبدیل شود , قابلیت رسیدن به اهدافی در فاصله ۴۳۰۰-۴۰۰۰ کیلومتری را , دارد و با سرجنگی سبک تر (۱۰۰۰-۷۰۰ کیلوگرم) تا برد ۶۷۰۰ کیلومتر را در تیرس قرار می دهد.با این بردها می توان هاوائی و اهدافی در آمریکا را هدف قرار داد.
گزارش شده است که در ژوئن ۲۰۰۶ موشک (تائپودونگ-۲) در بندر شمال شرقی کره شمالی مونتاژ و سوخت مورد نیازش شارژ شده است و سپس در جولای ۲۰۰۶ این موشک پرتاب گردید و مدت ۴۰ ثانیه کار کرد و در زمان کارکرد مرحله اول موشک , در آب ژاپن سقوط کرد.
 
 
 
رویکرد کره شمالی در موشک های میان برد
گزارش های متعددی حاکی است که کره شمالی گسترش حداقل دو مشوک میان برد می باشد اما هنوز تمامی منابع تایید نکرده اند که این موشک ها از خانواده ی (تائپودونگ-۲) باشند بنابراین با نام (تائپودونگ-ایکس) از آن ها یاد می شود.آن چه مسلم است , این دو موشک مبتنی بر موشک زیردریایی (آر - ۲۷) روسیه می باشد.
کره شمالی (آر - ۲۷) را در سال ۱۹۹۰ میلادی از روسیه خریداری نمود و با کمک کارشناسان روسی آن آن را ارتقاء داد.موشک (آر-۲۷) از قدمتی چهل ساله برخوردار است و موتور آن در موشک های (نودونگ) و (اسکاد) استفاده شده است.مزیت مبنا قرار دادن این موشک در آن است که با توجه به داشتن تست های پرتاب موفق , مدل های توسعه یافته ی کره شمالی , دیگر نیازی به تست های متعدد زمینی و پرتاب ندارد و این صرفه جویی بزرگی در هزینه و زمن محسوب می شود.
موشک های زمینی برد متوسط , در بازه ی ۴۰۰۰-۲۵۰۰ کیلومتر می باشند.مدل توسعه یافته ی موشک (آر-۲۷) کره شمالی , ۱۲ متر طول دارد که ۲/۴ متر بلندتر از (آر-۲۷) روسی است.هر چند این موشک از نظر طولی کوتاه تر از (نودونگ) و (تائپودونگ-۱) می باشد ولی برد آن بیش از این دو است و قابلیت هدفگیری بیش تر آسیا شرقی و پایگاه های نظامی آمریکا در گوام و اکیناوا را دارد.نمونه های اولیه ی مدل زمینی این مشوک , در سال ۲۰۰۰ میلادی ساخته شده است و ساخت اولیه لانچر آن در اواسط سال ۲۰۰۳ کامل شد.
گزارش شده است که کره شمالی دو موشک جدید بر مینای موشک (آر-۲۷) ساخته است , یکی از آنها با نام (یانگدوک-گان) و دیگری به نام (سانگ نام-نی) می باشد که برای انبار کردن آنها تونل های زیر زمینی مستحکمی بنا کرده است.در ژولای ۲۰۰۴ کارشناسان گزارش داده اند که این مراکز ۸۰-۷۰ درصد کامل شده اند.
 
 
 
مدل های دریایی موشک میان برد
مدل دریایی (آر-۲۷) دارای دو نوع زیر دریایی و کشتی است که دارای بردی در حدود ۲۵۰۰ کیلومتر می باشند.کره شمالی به مدل های دریایی تمایل بیش تری دارد چرا که در به کارگیری آن ها علیه آمریکا , مزیت بیش تری دارد.
در سپتامبر ۱۹۹۳ میلادی نیروی دریایی کره , ۱۲ زیر دریایی مستعمل مدل روسی از انواع (فوکس تروت) و (گلف-۲) را از یک شرکت ژاپنی خریداری کند.این زیر دریایی قابلیت حمل ۳ موشک (اس اس ان-۵) را دارا هستند.گفته می شود در زمان خریداری این زیردریایی , موشک ها و سامانه های (پایدارسازی) و (لوله پرتاب) موجود بوده است.برخی تحلیل گران بر این باورند که این تجهیزات در فهم طراحی موشک (آر-۲۷) راهنمای خوبی برای کره شمالی بوده است و آن ها توانسته اند مدل دریایی این موشک را بدین وسیله توسعه دهند.با توجه به این که موشک های بالستیک پیشین کره شمالی , در دریا قابل استفاده نیستند , بیش تر کارشناسان معتقدند که این کشور نمی تواند مستقلا به تکنولوژی موشک های دریایی و زیر دریایی رسیده باشد.
کره شمالی به تازگی توانسته است زیر دریایی (گلف-۲) را به تجهیزات پرتاب موشک کره شمالی بالستیک مجهز نماید.هم چنین بر اساس برخی مشاهده ها , این احتمال وجود دارد که این کشور در تلاش برای به کارگیری تجهیزات پرتاب موشک , بر روی کشتی ها تجاری باشد.
نویسنده گزارش (استیون هیلدرث) معتقد است , مخاطرات کره شمالی برای آمریکا در حال افزایش است.او می گوید (اگر موشک های جدید به راستی مدل های بهبود یافته موشک آر-۲۷ روسی باشند , از دقت و برد بالایی در مقایسه با سایر موشک های کره شمالی برخوردار خواهند بود.) با این وصف می توان گفت توانمندی کره ی شمالی در زمینه موشک دریایی و زیر دریایی , هنوز دچار ابهام و شبهات زیادی است.

 

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  به نظر شما ایران در چه زمینه نظامی پیشرفت بیشتری داشته است؟
  آیا از سرعت لود سایت راضی هستید؟


  آمار سایت
 • کل مطالب : 135
 • کل نظرات : 11
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 51
 • آی پی امروز : 39
 • آی پی دیروز : 43
 • بازدید امروز : 140
 • باردید دیروز : 84
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 471
 • بازدید ماه : 1,204
 • بازدید سال : 16,268
 • بازدید کلی : 715,129
 • جستجو...
  تبلیغات متنی
   تبلیغات متنی جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
   تبلیغات متنیجهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
   تبلیغات متنیجهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
  دانلود تولبار ما