close
تبلیغات در اینترنت
آشنایی با خودرو زرهی cv90
loading...

ارتش جهانی ویکی نظامی

آشنایی با خودرو زرهی cv90 زرهپوش سی.وی-90 خانواده ای از خودروهای زرهی سبک را تشکیل می دهد که حاصل کوشش مشترک شرکتهای "بی.آ.ئی سیستمز" و "سآب-بوفورس" می باشد. در تقسیم کاری که این دو شرکت عظیم تسلیحاتی برعهده گرفته اند ساخت بدنه به بی.آ.ئی سیستمز و ساخت برجک به سآب-بوفورس واگذار…

مشکلات سایت
با سلام

مدتی هست که سایت دچار مشکلاتی بوده از پاک شدن تصاویر و خراب شدن قالب و باز نشدن پست های ایندکس شده در گوگل این مشکلات به دلیل مشکلاتی هست که در تمدید شدن دامین سایت بوجود اومده که ما تا روز های آینده سعی می کنیم اون هارو برطرف کنیم...

با تشکر-مدیریت سایت ارتش جهانی
آخرین ارسال های انجمن
ADMIN بازدید : 301 دوشنبه 28 اسفند 1391 نظرات ()

آشنایی با خودرو زرهی cv90

زرهپوش سی.وی-90 خانواده ای از خودروهای زرهی سبک را تشکیلمی دهد که حاصل کوشش مشترک شرکتهای "بی.آ.ئی سیستمز" و "سآب-بوفورس" میباشد. در تقسیم کاری که این دو شرکت عظیم تسلیحاتی برعهده گرفته اند ساختبدنه به بی.آ.ئی سیستمز و ساخت برجک به سآب-بوفورس واگذار شده است.
توسعه این زرهپوش با اعلام نیاز نیروی زمینی سوئد به یک زرهپوش با تواناییتحرک بالا در ابعاد استراتژیکی و تاکتیکی در سال 1984 آغازشد. هدف اینبرنامه ساخت زرهپوشی بود که قابلیت بقا و حفاظت بالایی داشته باشد وبتواند نقش های دفاع هوایی و ضدتانک را نیز برعهده بگیرد. در آن زمان شرکت"هاگلنودز" ،که بعدها توسط بی.آ.ئی سیستمز خریداری شد، در پی توسعه یکزرهپوش پیشرفته بود. 5 پیش نمونه آزمایشی از زرهپوشهای ساخت هاگلنودز درطی سالهای 1988 تا 1991 تحت آزمایشهای گسترده ای از سوی ارتش سوئدقرارگرفتند.

تولید انبوه سی.وی-90 در سال 1993 آغاز شد و تا کنون بیش از 1170 دستگاهاز انواع گوناگون آن سفارش داده شده است. تا کنون کشورهایسوئد(509دستگاه)، نروژ(104دستگاه)، سویس(186دستگاه)،هلند(192دستگاه)،دانمارک(4 5دستگاه) و فنلاند(102دستگاه) این خودرو را به خدمت گرفتهاند. لهستان برای ساخت یک نمونه آزمایشی از نفربر زرهی "بی.دابیلو.پی-40"یک برجک سی.وی-90 را خریداری کرد که البته طرح لهستانی ها از نمونهآزمایشی فراتر نرفت. کشورهای کانادا و بریتانیا نیز این زرهپوش را برایخدمت در ارتشهای خود مورد ارزیابی قرارداده اند.

حفاظت

زره سی.وی-90 می تواند خدمه این خودرو را در برابر گلوله های زره شکاف14.5 میلیمتری محافظت کنند. در هنگام ضرورت، زره تمام جوشکاری شدهسی.وی-90 را می توان با انواع زره های اضافی تقویت کرد. این زره تقویتی میتواند سی.وی-90 را در برابر گلوله های 30 میلیمتری ضدزره محافظت کند. اینزرهپوش سطح مقطع راداری کوچکی دارد و امضای حرارتی و صوتی آن اندک میباشد. سی.وی-90 به سیستمهای آتش خاموش کن خودکار و مقابله با حملات ش.م.همجهز شده است. فضای داخلی سی.وی-90 با یک لایه کولار پوشانده شده است تاحفاظت بیشتری برای خدمه تأمین شود.

انعطاف پذیری

از دید تسلیحاتی سی.وی-90 زرهپوشی فوق العاده انعطاف پذیر است که می توانآن را به انواع مختلف برجکها، تسلیحات، دستگاه های نشانه روی و سیستمهایهدایت آتش مناسب با نوع اهداف و عملیات مجهز کرد. خدمه سی.وی-90 عبارتنداز فرمانده، راننده و توپچی. علاوه بر خدمه، هر دستگاه سی.وی-90 می تواند8 سرباز را در درون خود جای دهد.
نمونه اصلی سی.وی-90 ،که در خدمت ارتش سوئد می باشد، به یک قبضه توپ 40میلیمتری ال-70 ساخت بوفورس مجهز شده است. نمونه های صادراتی اغلب به یکقبضه توپ 30 میلیمتری مجهز شده اند. سوئد تعدادی از زرهپوشهای خود را بهیک دستگاه دید در شب با دقت بالا مجهز کرده است.

تاریخچه عملیاتی

با آنکه سی.وی-90 اولین بار در سال 1993 وارد خدمت شد اما تا سال 2007 دریک رزم واقعی شرکت نکرد. در ماه نوامبر 2007 گردان دوم ارتش نروژ درافغانستان ،تحت نظارت سازمان ملل، وارد نبرد سنگینی با مهاجمین طالبانشدند و توانستند آنها را به عقب برانند. منابع نروژی تلفات طالبان را درحدود 45 تا 65 کشته و تعداد بیشتری مجروح ذکر می کنند. کمی بعد در استانبادقیس این نیروها در کمین طالبان گرفتار شدند که این درگیری بدون تلفاتبرای نیروهای نروژی گزارش شده است. در ژانویه سال 2010 یک دستگاه سی.وی-90ارتش نروژ در افغانستان بر روی مین رفته و راننده آن کشته شد.
ارتش سوئد سی.وی-90 هایش را در جنگهای داخلی لیبریا به خدمت گرفته است.سوئد در بهار 2009 چهار دستگاه سی.وی-90 به افغانستان اعزام کرد. اینخودروها دست کم دو بار با شورشیان درگیر شده اند.
در فوریه 2010 دانمارک 10 دستگاه سی.وی-90 به استان هلمند افغانستان اعزامکرد. این زرهپوشها در کنار زرهپوشهای پیرانها و تانکهای لئوپارد-2دانمارکی عملیات می کنند. در آوریل همان سال، 2 دستگاه از سی.وی-90 هایدانمارکی در اثر انفجار مینهای کنار جاده ای هدف قرارگرفتند. در هر دومورد خدمه و سربازان درون زرهپوشها جان سالم به در بردند ولی زرهپوشها ،کهچرخها و زنجیرشان آسیب دیده بود، برای بررسی بیشتر به کارخانه سازنده درسوئد فرستاده شدند. در روز هفتم آگوست 2010 یک دستگاه دیگر از زرهپوشهایدانمارک توسط مین کنار جاده ای کاملا منهدم شد. 2 نفر از خدمه آن کشته و 3نفر مجروح شدند. 

انواع
سی.وی-9030

ارتش نروژ از سال 1995 زرهپوش سی.وی-90 را به خدمت گرفته است. زرهپوشهایاین ارتش به توپهای 30 میلیمتری خودکار بوشمستر مسلح شده اند. در سال 2003قرار شد که 17 دستگاه از این زرهپوشها به روز شوند و با کیتهای ضدمین،دوربین دید عقب و سیستم خنک کننده هوای جدید مجهز شوند.
ارتش سویس سی.وی-90 های خود را با عنوان "تانک نارنجک انداز 2000" میشناسد. 186 دستگاه سی.وی-90 این نیرو بین سالهای 2002 تا 2005 وارد خدمتاین ارتش شده اند. این زرهپوشهای به یک قبضه توپ 30 یا 40 میلیمتریبوشمستر مارک 44 مسلح شده اند و از یک دستگاه نشانه روی ضدهواپیما ساختسآب و یک سیستم هدایت آتش دیجیتال بهره می گیرد. این سیستم هدایت آتشدارای یک نمایشگر برای هر یک از خدمه می باشد و می توان آن را با سیستممدیریت صحنه نبرد کامل کرد.
فنلاند از سی.وی-90 هایی استفاده می کند که برجک آنها توسط شرکت "پاتریا"یفنلاند ساخته شده است. قیمت هر یک از این زرهپوشها 2.67 میلیون یوروبرآورد شده است.

در سال 2004 ارتش هلند 184 دستگاه سی.وی-90 مارک3 سفارش داد که قرار شدنصب برجک و مونتاژ نهایی آنها در شرکت "وان هالترن متال" هلند انجام شود.این زرهپوشها به یک قبضه توپ بوشمستر 35 میلیمتری، یک جایگاه فرمانده برروی سقف برجک، و دستگاه نشانه روی دید در شب/روز نسل سوم مجهز شده است.حفاظت این زرهپوشها در برابر حملات از بالا و مینها تقویت شده است. در سال2005 شرکت تالس برای ساخت دوربینهای دید در شب زرهپوشهای ارتش هلند انتخابشد. هر زرهپوش برای ارتش هلند 5.06 میلیون یورو هزینه دربرداشته است
.

خمپاره انداز

پاتریای فنلاند توانسته است در مقاطعه ای برنده شود که بهموجب آن باید تعدادی از زرهپوشهای سی.وی-90 سوئد را به خمپاره اندازپیشرفته "آموس" مسلح کند. آموس از دو خمپاره انداز 120 میلیمتری هم محورتشکیل شده است که برجک آن می تواند 360 درجه بچرخد. سیستم هدایت آتشکامپوتری آموس به آن اجازه می دهد که به صورت مستقیم و غیرمستقیم شلیککند. انواع گوناگونی از مهمات را می توان در آموس بکارگرفت. مهمترین آنها،گلوله های باهوش "استریکس" هستند که توسط شرکت ساب-بوفورس سوئد ساخته شدهاند. گلوله های استریکس دارای یک سنسور مادون قرمز هستند و می توانند پساز شلیک به جستجوی هدف خود بپردازند. برد این گلوله ها 5000 متراست.خمپاره انداز آموس در سال 2002 یکی از گزینه های اصلی ارتش آمریکابرای "برنامه سیستم رزمی آینده" این نیرو بوده است. در جولای 2006 قراردادارتش سوئد و پارتیا بسته شد و قرار است که سی.وی-90 های مسلح شده بهخمپاره انداز آموس در سال 2011 تحویل این نیرو داده شوند. این خمپارهانداز بر روی زرهپوش فنلاندی "اکس.آ-200" نیز نصب شده است. 


تانک سی.وی-90

آخرین نمونه های زرهپوش سی.وی-90 به برجکهای ساخت هاگلنودز مجهز شدند. اینبرجکها دارای یک قبضه توپ 120 میلیمتری ساخت سویس می باشند. ساخت سیستمهدایت آتش این توپها برعهده سآب گذشته شده است. این تانک به سیستم اخطارقفل و نزدیک شدن موشکهای راداری یا لیزری می باشد. یک سیستم اختلالالکترونیک فعال و یک سیستم راداری کشف پرتابه های با مسیر منحنی حفاظتتانکهای سی.وی-90 را تکمیل می کنند. برجک این تانکها از طرحی رادارگریزبهره می گیرند. نواخت شلیک این توپ بدون خان به 14 تیر در دقیق بالغ میشود. گونه دیگری از سی.وی-90 به یک قبضه توپ 105 میلیمتری خان دار مجهزشده است تا به عنوان شکارچی تانک بکارگرفته شود.

زرهپوش ضدهوایی

از سال 1995 ارتش سوئد تعداد 27 دستگاه زرهپوش سی.وی-90 مجهز به توپضدهوایی را به خدمت گرفته است. این زرهپوشها به یک دستگاه رادار اکتشافیساخت تالس مجهز شده اند که می تواند اهداف را ارزیابی و بر اساس میزانتهدیدشان آنها را اولویت بندی کند. این زرهپوش می تواند با اهداف درارتفاع پست و حداکثر تا فاصله 4000 متر درگیر شود. سیستم نشانه روی"یو.تی.آ.آ.اس" ساخت سآب به همراه یک نمایشگر گرمایاب، فاصله یاب لیزری وسیستم هدایت آتش کامپیوتری می تواند توپ ال-70 را بر روی اهداف قفل کند.


زرهپوش شناسایی

یک سیستم نشانه روی دقیق به همراه فاصله یاب لیزری و تجهیزات بهبود یافتهارتباطی و ناوبری سی.وی-90 را به یک زرهپوش شناسایی خط مقدم درجه یک تبدیلکرده اند. این زرهپوش به برجکی با یک قبضه مسلسل 7.62 میلیمتری مسلح شدهاست.


زرهپوش فرماندهی

یک گونه دیگر سی.وی-90 زرهپوش فرماندهی است که به انواع تجهیزات ارتباطی"سی-3" مجهز شده است. این زرهپوش نیز از یک قبضه مسلسل چندمنظوره 7.62میلیمتری بهره می گیرد.

زرهپوش تعمیراتی

زرهپوش تعمیراتی سی.وی-90 دارای 4 نفر خدمه بوده و می تواند تا باری بهوزن 72 تن را به همراه خود یدک بکشد. برجک این زرهپوش نیز به یک قبصهمسلسل 7.62 میلیمتری مسلح شده است. سی.وی-90 در نقش زرهپوش تعمیراتی به دودستگاه وینچ هیدرولیک وی یک جرثقیل مجهز شده و یک بیل مکانیکی در جلوی آننصب شده است.

مشخصات CV90

وزن26تن
طول6.47
عرض3. 01
ارتفاع2.5
خدمه3نفر+8 سرباز
تسلیحات1 قبضه توپ 40 میلیمتری بوفورس
یا 1 قبضه توپ 30 میلیمتری بوشمستر
موتور1 دستگاه موتور 8 سیلندر اسکانیا
قدرت550اسب بخار
نسبت قدرت به وزن23 اسب بخار/تن
برد عملیاتی320 کیلومتر
سرعت70 کیلومتر بر ساعت
1 قبضه مسلسل 7.62 میلیمتری

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  به نظر شما ایران در چه زمینه نظامی پیشرفت بیشتری داشته است؟
  آیا از سرعت لود سایت راضی هستید؟


  آمار سایت
 • کل مطالب : 135
 • کل نظرات : 11
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 51
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 25
 • بازدید امروز : 74
 • باردید دیروز : 45
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 505
 • بازدید ماه : 2,049
 • بازدید سال : 9,514
 • بازدید کلی : 716,701
 • جستجو...
  تبلیغات متنی
   تبلیغات متنیجهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
   تبلیغات متنیجهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
   تبلیغات متنیجهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
  دانلود تولبار ما