close
تبلیغات در اینترنت
آشنایی با تانک آبرامز ام-1(m-1)
loading...

ارتش جهانی ویکی نظامی

ام۱ آبرامز نوع تانک اصلی میدان نبرد   خاستگاه ایالات متحده آمریکا تاریخچه خدمت  خدمت ۱۹۸۰ - تاکنون استفاده شده توسط نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا، تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا، عربستان، استرالیا، کویت، عراق، مصر جنگ‌ها جنگ خلیج فارس جنگ افغانستانجنگ عراق تاریخ تولید طراح جنرال داینامیکس (درحال حاضر) تاریخ طراحی ۱۹۷۲-۱۹۷۹ سازنده کارخانه تانک لیما، زرادخانه تانک دترویت قیمت واحد ۶.۲۱ میلیون دلار (ام۱آ۲ سال ۱۹۹۹) تاریخ تولید ۱۹۷۹- تعداد تولید شده حدود ۹۰۰۰ دستگاه…

مشکلات سایت
با سلام

مدتی هست که سایت دچار مشکلاتی بوده از پاک شدن تصاویر و خراب شدن قالب و باز نشدن پست های ایندکس شده در گوگل این مشکلات به دلیل مشکلاتی هست که در تمدید شدن دامین سایت بوجود اومده که ما تا روز های آینده سعی می کنیم اون هارو برطرف کنیم...

با تشکر-مدیریت سایت ارتش جهانی
آخرین ارسال های انجمن
ADMIN بازدید : 885 سه شنبه 29 اسفند 1391 نظرات ()
ام۱ آبرامز
Abrams-transparent.png
نوع تانک اصلی میدان نبرد
  خاستگاه Flag of the United States.svg ایالات متحده آمریکا
تاریخچه خدمت
 خدمت ۱۹۸۰ - تاکنون
استفاده شده توسط نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا، تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا، عربستان، استرالیا، کویت، عراق، مصر
جنگ‌ها جنگ خلیج فارس
جنگ افغانستان
جنگ عراق
تاریخ تولید
طراح جنرال داینامیکس (درحال حاضر)
تاریخ طراحی ۱۹۷۲-۱۹۷۹
سازنده کارخانه تانک لیما، زرادخانه تانک دترویت
قیمت واحد ۶.۲۱ میلیون دلار (ام۱آ۲ سال ۱۹۹۹)
تاریخ تولید ۱۹۷۹-
تعداد تولید شده حدود ۹۰۰۰ دستگاه
مدل‌های مختلف ام۱، ام۱آ۱، ام۱آ۲
خصوصیات
وزن ۶۷٫۷ تن
طول ۹٫۸۲ متر (لوله توپ در جلو)
عرض ۳٫۶۶ متر
خدمه ۴ نفر (فرمانده، توپچی، گلوله‌گذار، راننده)

زره زره کامپوزیتی چوبام (فولاد ورقه‌ای، لایه‌های تور فلزی و لایه‌های اورانیوم ضعیف شده)
تسلیحات
اولیه
توپ خان‌دار ۱۰۵ م‌م (ام۶۸ ال۵۲) در مدل ام‌۱(
توپ بدون خان ۱۲۰ م‌م در مدل‌های بعدی با ۴۲ گلوله
تسلیحات
ثانویه
مسلسل ام۲ برونینگ ۱۲.۷ روی برجک(
مسلسل ۷.۶۲ م‌‌م ام۲۴۰ هم‌محور(
مسلسل ام۲۴۰ روی سقف
موتور موتور توربین گاز لیکومینگ تکسترون
۱۵۰۰ اسب بخار
قدرت/وزن ۲۱.۶ اسب بخار به تن (ام۱آ۲)، ۲۵ اسب بخار به تن (ام۱)
سیستم انتقال قدرت آلیسون DDA X-1100-3Bام۱ آبرامز (به انگلیسی: M1 Abrams)‏ یک تانک اصلی میدان نبرد طراحی و ساخت ایالات متحده آمریکا است که ستون فقرات نیروهای زرهی ارتش آمریکا و تعدادی از متحدان آن را تشکیل می‌دهد. این تانک به نام ژنرال کریتون آبرامز، رییس ستاد مشترک و فرمانده نیروهای آمریکا در جنگ ویتنام نامگذاری شده است. ام۱ برای جنگ‌های زرهی طراحی شده و به خوبی تجهیز و زره‌پوش شده است. از مشخصات آن می‌توان به استفاده از موتور توربین گاز قوی چندگانه‌سوز به قدرت ۱۵۰۰ اسب بخار و استفاده از زره پیچیده کامپوزیت نام برد. این تانک با حدود ۶۹ تن وزن یکی از سنگین‌ترین تانک‌هایی است که در حال حاضر به کار گرفته می‌شوند.

تولید این تانک از سال ۱۹۷۹ آغاز شده و یک سال بعد وارد خدمت رسمی نیروهای مسلح آمریکا شد و به تدریج جایگزین تانک ام۶۰ گشت. این تانک برای نیروهای مسلح کشورهای مصر، عربستان، کویت، عراق و استرالیا نیز تولید شده است. آبرامز در سه مدل ام۱، ام۱آ۱ و ام۱آ۲ تولید شده است. ام۱آ۱ از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۳ تولید شد و در آن توپ ۱۰۵ میلی‌متری خان‌دار با توپ بدون خان ۱۲۰ میلی‌متری جایگزین شده و بهینه‌سازی‌های دیگری از جمله سیستم تعلیق پیشرفته‌تر، برجک جدید، حفاظت زرهی بیشتر و سیستم جدید حفاظت اتمی-شیمیایی-میکروبی در آن به کار رفته بود. مدل ام۱آ۲ هم ویژگی‌های ام۱آ۱ را به همراه یک سیستم دید گرمایاب مخصوص فرمانده تانک، و سیستم‌های ناوبری، و رادیویی جدید را در خود دارد. ضمن اینکه برخی از مدل‌های قدیمی نیز با بهینه‌سازی‌های دوره‌ای به سطح مدل ام۱آ۲ ارتقا داده شده‌اند.تانک M1

این تانک برای اولين بار در جنگ خليج در سال ١٩٩١ در صحنه نبرد حضور یافت و در این جنگ بود که توانایی های بالای خود را به نمایش گذاشت.


تانک‌های ام۱ از یک موتور توربین گاز لیکومینگ تکسترون با قدرت ۱۵۰۰ اسب بخار استفاده می‌کنند. این موتور چنگانه‌سوز است اما سوخت معمولی آن سوخت جت جی‌پی۸ است. زره تانک نیز زره چوبام است که در وزارت دفاع بریتانیا برای تانک‌های انگلیسی چلنجر اختراع شد. در صورت نیاز امکان نصب زره واکنشی انفجاری بر روی تانک هم وجود دارد.

آبرامز چهار سرنشین شامل فرمانده، راننده، توپچی و گلوله‌گذار دارد. وزن ام۱آ۲ حدود ۶۹.۵۴ تن است که از ۶۳ تن در مدل ام۱آ۱ و ۶۰ تن در مدل ام۱ به این میزان افزایش یافته است. حداکثر سرعت ام۱آ۲ در جاده بیش از ۶۷ کیلومتر، در خارج از جاده ۴۸ کیلومتر، در سربالایی ۱۰ درجه ۲۷ کیلومتر و در سربالایی ۶۰ درجه ۶.۵ کیلومتر در ساعت است. ظرف ۷.۲ ثانیه از سرعت صفر به ۳۲ کیلومتر در ساعت می‌رسد. برد عملیاتی تانک هم ۴۲۵ کیلومتر است. طول تانک با لوله جلو ۹.۸۲ متر، ارتفاع آن ۲.۴ متر و عرض آن ۳.۶۵ متر است. توانایی عبور از موانعی به ارتفاع ۱.۰۵ متر و خندق‌هایی به عمق ۲.۷ متر را دارد. با توجه به قدرت ۱۵۰۰ اسب بخاری این تانک نسبت قدرت به وزن تانک در مدل ام۱آ۲ معادل ۲۱.۶ اسب بخار به تن است.


تانک M1


سلاح اصلی ام۱ آبرامز توپ ۱۲۰ میلی‌متری بدون خان است که یک طرح آلمانی از شرکت رایمنتال است. یک مسلسل ۷.۶۲ م‌م ام۲۴۰ (مدل تولید آمریکای اف‌ان ماگ) هم برای استفاده گلوله‌گذار تانک روی سقف قرار گرفته که یک سپر محافظ نیز در مقابل آن قرار دارد. یک قبضه از همین تیربار هم به عنوان سلاح هم‌محور توپ اصلی که از سیستم کنترل آتش مشابهی با توپد اصلی استفاده می‌کند و در نتیجه نقطه برخورد آن با گلوله توپ اصلی یکسان خواهد بود. یک مسلسل ۱۲.۷ م‌م ام۲ برونینگ هم به عنوان سلاح دفاع هوایی برای استفاده فرمانده تانک بر روی برجک تانک قرار دارد. ظرفیت مهمات تانک هم ۴۲ گلوله توپ ۱۲۰ میلی‌متری، ۱۰۰۰ فشنگ مسلسل ۱۲.۷ م‌م و ۱۰٬۸۰۰ فشنگ برای مسلسل‌های ۷.۶۲ م‌م‌ است.


تانک M1


آبرامز هر چند در سال ۱۹۸۰ وارد خدمت نظامی شد اما تا زمان حمله عراق به کویت در سال ۱۹۹۰ در هیچ جنگ واقعی شرکت نکرده بود. در جنگ خلیج فارس نگرانی‌های زیادی در مورد توانایی آبرامز در زمین‌های شنی منطقه و تحمل ماه‌ها قرار گرفتن در شرایط جنگی مطرح شده بود. در مورد قدرت بقای سیستم الکترونیکی پیچیده برجک تانک در شرایط جنگی هم ابهاماتی وجود داشت. انتقال تانک‌های آبرامز به منطقه هم با توجه به وزن سنگین و اندازه بزرگ آن‌ها مشکل دیگری بود که باعث شد ورود آن‌ها به میدان نبرد به کندی انجام شود اما نیروهای ائتلاف از ورود این تانک به صحنه جنگ استقبال می‌کردند چون توانایی نابودی هر تانک عراقی را داشت. ارتش عراق در آن زمان نیروی تانک قابل توجهی را انباشته بود که اغلب از شوروی خریداری شده و مهمترین آن‌ها حدود ۵۰۰ دستگاه تی-۷۲ بودند. این تانک مدرن ساخت شوروی از توپ ۱۲۵ میلی متری استفاده می‌کرد و بسیاری از ویژگی‌های پیشرفته آبرامز را در خود داشت. اما تی-۷۲ با وجود طرح پیشرفته‌اش در مقابل آبرامز ناتوان بود و بیشتر با تانک‌های ام۶۰آ۳ تفنگداران دریایی آمریکا قابل مقایسه بود. بقیه تانک‌های عراقی از جمله تی-۶۲ و تی-۵۴ نیز کاملا در مقابل آبرامز ناتوان بودند.

توانایی آبرامز در شلیک دقیق هنگام حرکت در زمین‌های ناهموار در این جنگ بسیار سودمند واقع شد. ابزارهای دید تانک‌های آبرامز هم نه تنها در شب بلکه در میان دود و غبار شدید بسیار کارآمد بود. تانک‌های آبرامز به طور میانگین ۱۰۰۰ متر برتری برد بر تانک‌های عراقی داشتند. سیستم‌های گرمایی تانک‌های آبرامز هم کارآمدی خود را در ابرهای غلیظ دود سیاه که به دلیل به آتش کشیده شدن چاه‌های نفت کویت ایجاد شده بود، ثابت کردند. در واقع این دود غلیظ باعث شده بود تا توپچی‌های بسیاری از تانک‌ها در روز هم از سیستم دید در شب استفاده کنند. تانک‌های عراقی از چنینی قابلیتی بی‌بهره بودند و بدون اینکه بتوانند دشمن را ببینند با آتش آن نابود می‌شدند. در کل جنگ حدود ۱۹۰۰ تانک ام۱ آبرامز به کار گرفته شود که فقط ۱۸ دستگاه آسیب جدید دیدند. از این تعداد ۹ دستگاه کاملا از خدمت نظامی خارج شدند و بقیه آسیب‌های قابل تعمیر دیده بودند که بیشتر ناشی از مین‌های زمینی بود. حتی یک نفر از خدمه تانک‌های آبرامز هم در تمام طول جنگ کشته نشد. موارد نقص فنی در تانک‌ها هم بسیار نادر بود و فرماندهان زرهی آمریکا در هر زمان ۹۰ درصد آبرامزهای خود را آماده عملیات داشتند که نرخ آمادگی بی‌سابقه‌ای بود.


تانک M1

مشخصات:

وزن:۶۷٫۷ تن

طول:۹٫۸۲ متر (لوله توپ در جلو)

عرض:۳٫۶۶ متر

خدمه:۴ نفر (فرمانده، توپچی، پرکننده، راننده)

موتور:موتور توربین گاز لیکومینگ تکسترون ۱۵۰۰ اسب بخار

ظرفیت سوخت:۱۹۰۰ لیتر
ام-1 آبرامز اولین تلاش برای جایگزینی تانک M60 پاتن،MBT_70 بود که آمریکا در طراحی آن با آلمان غربی شریک بود.MBT_70 یک طرح بلند پروازانه در زمان خود بود و ایده هایش در آن زمان به دلیل ضعف تکنولوژی ناموفق بود.(MBT_70 قرار بود از یک توپ ۱۵۲ میلی متری استفاده کند در حالی که همین آلان نیز طراحان نتوانستند یک توپ ۱۵۲ میلی متری مخصوص تانک ها بسازند)پس از شکست این طرح ارتش آمریکا پیش نمونه تانکی را با نام XM803 معرفی کرد.(حرف X در ارتش آمریکا یعنی پیش نمونه طرحی)XM803 طرحی گران قیمت بود که کارایی آن با M60 تفاوت زیادی نداشت.کنگره آمریکا در سال ۱۹۷۱ طرح های MBT_70 و XM803 را لغو نمود و تمام بودجه را به طرحی به نام XM815 که بعدا XM1 آبرامز نام گرفت،اختصاص داد. ژنرال کرایتون آبرامز یکی از فرماندهان زرهی آمریکا در ویتنام بود که این تانک به افتخار او "آبرامز"نام گرفت.پس از انجام یک مناقصه بین شرکت های دفاعی کرایسلر و جنرال موتورز،ساخت M1 آبرامز به شرکت دفاعی کرایسلر واگذار شد.پیش نمونه تانک M1 با نام XM1 توسط شرکت دفاعی کرایسلر مجهز به یک توپ ۱۰۵ میلی متری انگلیسی L7 تولید شد.این تانک برای آن که خود را مورد آزمایش قرار دهد با تانک آلمانی لئوپارد ۲ تمرینات بسیار زیادی انجام داد.در سال ۱۹۷۹ شرکت جنرال دینامیکس،شرکت کرایسلر را خریداری نمود تا طرح آبرامز نیز به این شرکت منتقل شود.

۳۲۷۳ عراده M1 آبرامز بین سال های ۱۹۷۹ـ ۱۹۸۵ ساخته شد و در سال ۱۹۸۰ آبرامز به صورت رسمی وارد خدمت ارتش آمریکا شد.نسخه های اولیه آبرامز که بین سال های ۱۹۷۹ـ ۱۹۸۵ تولید شدند به یک توپ ۱۰۵ میلی متری L7 مشابه توپ M60 تجهیز شده بودند.یک نمونه ارتقا یافته از M1 به نام M1P وجود داشت که شامل ارتقا های کوچکی می شد.این مدل توانست در مسابقات تیر اندازی ناتو در سال های ۱۹۸۵ و ۱۹۸۷ پیروز شود.این ارتقا از سال ۱۹۸۴ برروی M1 ها انجام شد.

پس از M1،گونه کاملا ارتقا یافته M1A1 بین سال های ۱۹۸۵ـ ۱۹۹۲ در خط تولید قرار داشت.از این نوع نیز حدود ۶۰۰۰ عراده تولید شد.مهم ترین تغییر در مدل M1A1 نسبت به M1 نصب توپ ۱۲۰ میلی متری M256 بود.این توپ گاهی اوقات نیز L44 خوانده می شود.مشابه این توپ برروی تانک آلمانی لئوپارد ۲ نیز نصب شده است.M1A1 از سیستم CRBN و زره بیشتر برای بالا بردن سطح محافظت استفاده می نمود
.

M1A1 مجهز به توپ ۱۲۰ میلیمتری M256

جنگ خلیج فارس ۱۹۹۱


زمانی که آبرامز در سال ۱۹۸۰ وارد خدمت ارتش آمریکا شد،همواره در کنار تانک های M60 و دیگر تانک های اعضای ناتو(همانند لئوپارد ۲ و چلنجر)در حال تمرین بود.بیشتر تمرین ها در اروپای غربی و خصوصا در المان غربی انجام می پذیرفت،گرچه آبرامز تمریناتی را نیز با ارتش های کره جنوبی و ژاپن انجام داد.در این تمرینات تانک ها و خدمه هایشان توانایی شان را برای مقابله با قوای زرهی بلوک شرق و به خصوص شوروی می آزمودند.پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱،آبرامز خود را در میان آتش های جنگ خلیج فارس یافت.

بنابراین آبرامز اولین تجربه رزمی خود را در خلیج فارس به دست آورد.در مجموع ۱۸۴۸ M1A1 در عربستان سعودی در طی عملیات سپر صحرا (محافظت از عربستان از حمله عراق) مستقر شدند.در جریان جنگ خلیج فارس در ۱۹۹۱ آبرامز مقابل تانک های ساخت شوروی عراق همچون T_55 و T_62 قرار گرفت اما مهمترین آزمایش آبرامز در جنگ خلیج فارس،مقابله با تانک T_72 بود که همواره این تانک باعث هراس غرب بود.T_72 های عراق مانند تمام تانک های صادراتی دیگر شوروی سیستم دید در شب،سیستم هدفگیری و توانی بالای شلیک در حال حرکت نداشت.همچنین سیستم های دفاعی T_72 های عراقی نسبت به همتایان روسی خود بسیار قدیمی تر بودند.آبرامز به راحتی می توانست هدفی را در ورای ۲۵۰۰ متری مورد هدف قرار دهد در حالی که برد توپ های تانک های شوروی به سختی به ۲۰۰۰ متر می رسید.در کل ۲۳ عراده آبرامز در طی جنگ نابود شدند یا آنقدر آسیب دیدند که عملا بلا استفاده شدند.(از ۲۳ عراده تعدادی با مین،تعدادی نیز با تخریب پل از بین رفتند و حدود ۳ عراده در نبرد نابود شدند.)اما در مقابل آبرامز،حدودا ۳۰۰ عراده T_72 در این جنگ نابود شدند.در جریان جنگ خلیج فارس ۱۹۹۱ کارایی آبرامز به همگان ثابت شد و از آن به بعد بود که مشتریان برای خریداری آبرامز صف کشیدند.

ارتقا پس از جنگ خلیج فارس

M1A2 نسخه بهسازی شده M1A1 پس از جنگ خلیج فارس بود.این مدل دارای دوربین حرارتی مستقل فرمانده بود و فرمانده می توانست در صورت نیاز از توپ استفاده کند،از دیگر تجهیزات M1A2 می توان تجهیزات ناوبری و رادیویی جدید و موقعیت یاب دیجیتالی نام برد.اما بزرگترین ارتقا آبرامز در نوع M1A2،استفاده از لایه های زره اورانیومی در بین زره اصلی و استفاده از توپ آلمانی L55 است.استفاده از لایه های زره اورانیومی در بین زره اصلی مقاومت تانک را تا حد قابل توجهی بالا می برد و توپ L55 نیز از نظر قدرت و اطمینان پذیری در دنیا تک است.همچنین بعد از جنگ خلیج فارس،آبرامز های سپاه تفنگداران دریایی به نسخه M1A1HC ارتقا داده شدند.این ارتقا شامل تجهیزات الکترونیکی و دیجیتالی M1A2 نیروی زمینی بود.

M1A2 آبرامز

در جریان عملیات های سپر صحرا و طوفان صحرا و همچنین نبرد در بوسنی و کوزوو،زره آبرامز ها ارتقا داده شد.همچنین بعضی از آن ها به غلطک(شخم زن،برای پاک سازی زمین) و مین کوب تجهیز شدند.همچنین در بعضی از عملیات ها از پل گذار M104 که بر پایه شاسی آبرامز ساخته شده است،نیز استفاده شد.
پل گذار M104

در سال ۲۰۰۸ اعلام شد قیمت هر عراده تانک آبرامز بسته به مدلش، بین ۳۵/۲ تا ۳۰/۴ میلیون دلار است.

عملیات آزاد سازی عراق

نیرو های آمریکا در سال ۲۰۰۳ به عراق حمله کردند و صدام حسین را نابود کردند.در این حمله تانک های آبرامز نقش زیادی ایفا کردند.البته در نبرد های سال ۲۰۰۳ و پس از آن در عراق،حدود ۸۰ آبرامز توسط حملات دشمن بلا استفاده شدند و تعدادی محدودی نیز نابود شدند.

دلیل خراب شدن این همه تانک آبرامز در عملیات آزاد سازی عراق و نبرد های پس از آن با شورشیان عراق،تبدیل شدن نبرد به یک نبرد شهری بود.در نبرد شهری که شورشیان را راه می اندازند مین های کنار جاده ای و راکت های دوش پرتاب زیادی وجود دارد که این برای هر تانکی بسیار خطرناک است و آبرامز هم از این قاعده مستثنی نیست.جدیدا یک کیت بهسازی برای آبرامز ها ارائه شده که کارایی آن ها را تا حد قابل توجهی در جنگ های شهری بالا می برد.این کیت آبرامز ها را تا استاندارد M1A2 TUSK ارتقا می دهد.این ارتقا شامل سیستم صوتی برای ارتباط با سربازان اطراف،زره بیشتر،یک مسلسل ۶۲/۷ میلی متری اضافی و ... می باشد
.


آینده
در دهه ۱۹۹۰ سیستم زرهی M8 به عنوان مکملی برای آبرامز ها طراحی شد اما این طرح به جایی نرسید.M8 یک خودروی پر تحرک مجهز به یک توپ سریع ۱۰۵ میلی متری بود.البته زره این خودرو چندان چشمگیر نبود.


M8

ارتش ایالات متحده قصد داشت سیستم رزمی آینده XM1202 را در آینده جایگزین آبرامز کند که این امر با مخالفت کنگره و عدم تخصیص بودجه برای آن رو به رو شد.

در حال حاضر M1A3 در حال طراحی است و گفته شده در سال ۲۰۱۴ وارد خدمت می شوند اما به نظر می رسد تولیدش تا سال ۲۰۱۷ به تعویق بیفتد.بزرگترین ویژگی  M1A3 استفاده از توپ ۱۵۰ میلیمتری است.

طراحی

حالا به سخت افزار ها و نرم افزار های تانک M1A2 آبرامز نگاهی می اندازیم.

M1A2 از یک توپ ۱۲۰ میلی متری L_55 با گلوله گذاری خودکار استفاده می کند.این توپ می تواند ۸ گلوله در هو دقیقه شلیک کند.خشاب این ۱۵ گلوله است.۳۸ گلوله نیز در بدنه آبرامز ذخیره می شود.برد توپ L_55 به ۵ کیلومتر نیز می رسد.آبرامز دارای ۳ مسلسل است:یک مسلسل ۷/۱۲ میلی متری نصب شده روی برجک
،یک مسلسل ۶۲/۷ میلیمتری هم محور با توپ و یک مسلسل ۶۲/۷ میلی متری دیگر نیز برروی برجک که توسط فرمانده استفاده می شود.

زره M1A2 از نوع چند لایه می باشد که شباهت زیادی با زره چابهام نصب شده بر روی تانک انگلیسی چلنجر۲ دارد اما به گفته آمریکایی ها کارایی آن از زره چابهام بیشتر است و دلیل آن استفاده از لایه های اورانیوم ضعیف شده بین زره اصلی است.به عقیده بسیاری زره آبرامز برترین زره دنیاست
.

آبرامز برای محافظت از خود در برابر موشک ها از یک اخلالگر الکترونیکی استفاده می کند.همچنین سیستم هشدار دهنده آبرامز در صورتی که روی تانک قفل لیزری بشود(قفل لیزری برای هدایت بعضی از موشک ها استفاده می شود.)به صورت خودکار اقدام به پرتاب نارنجک های دود زا می کند.

M1A2 از دو دوربین حرارتی که یکی مخصوص فرمانده و دیگری مخصوص توپچی است استفاده می کند.همچنین آبرامز برای هدفگیر از یک هدفگیری لیزری استفاده می کند.

آبرامز از یک موتور ۱۵۰۰ اسب بخاری توربین گازی استفاده می کند.این بسیار قدرتمند است و می تواندM1A2 شصت و دو تنی را با سرعت ۶۶ کیلومتر بر ساعت بر روی جاده حرکت دهد،اما مصرف سوختش بسیار بالاست.

دارندگان آبرامز

آمریکا:آمریکا حدودا ۶۰۰۰ M1A2 و M1A1 در نیروی زمینی و نیروی دریایی خود در خدمت دارد.۱۱۷۴ M1A2 و ۴۳۹۳ M1A1 در نیروی زمینی و ۴۰۳ M1A1 در سپاه تفنگداران دریایی.

مصر: مصر ۱۰۰۵ M1A1 در اختیار دارد که در حال ارتقا آن ها به M1A2 است.

عربستان سعودی: عربستان سعودی ۳۷۳ M1A2 و ۵۷ M1A1 در خدمت دارد.

کویت: کویت ۲۱۸ M1A2 در خدمت دارد.

استرالیا: استرالیا ۵۷ عراده M1A2 سفارش داد که همه آن هادر سال ۲۰۰۷ تحویل داده شدند.

عراق: عراق نیز به تازگی ۱۴۰ عراده M1A2 با حق گزینش ۲۰۰ دیگر به آمریکا سفارش داده است.

تایوان و یونان و مغرب نیز این تانک را به خدمت گرفته اند.M1A2 نیروی زمینی عربستان

ویژگی های M1A2

سال های ساخت:۱۹۹۲ـ تا کنون

طول:۷۷/۹ متر

عرض:۷/۳ متر

ارتفاع:۴/۲ متر

بیشینه سرعت:۶۶ کیلومتر بر ساعت

برد:۳۹۱ کیلومتر

وزن:۴/۶۸ تن

   کاربران

*استرالیا – ۵۹ دستگاه ام۱آ۱ در سال ۲۰۰۶ از آمریکا خریداری شده و جایگزین لئوپارد ۱ اس شدند.
 
*مصر – ۱۰۰۵ دستگاه که در مصر به طور مشترک توسط آمریکا و مصر ساخته شده‌اند. ارتش مصر ۱۲۵ تانک دیگر هم سفارش داده است.

*عراق :۱۴۰ دستگاه ام۱آ۱ام با حذف برخی از قابلیت‌ها و بدون اورانیوم ضعیف‌شده در زره خریداری شدند.

*کویت –۲۱۸ دستگاه ام۱آ۱۲ با حذف برخی از قابلیت‌ها و بدون اروانیوم ضعیف‌شده در زره خریداری شدند.

*عربستان سعودی –۳۷۳ دستگاه پس از جنگ خلیج فارس خریداری شده و قرار است به استانداردهای ام۱آ۲ ارتقا یابند.

*ایالات متحده آمریکا –نیروی زمینی و تفنگداران دریایی در مجموع ۸۷۲۵ ام۱ را در خدمت خود دارند.

جالب است بدانید که در زمان شاه فقید و در اواخر حکومت وی،قرارداد مونتاژ ۱۰۰۰ عراده آبرامز در کارخانه تانک سازی مسجد سلیمان در حال بسته شدن بود

ویدیو نظامی آشنایی با تانک آبرامز

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  به نظر شما ایران در چه زمینه نظامی پیشرفت بیشتری داشته است؟
  آیا از سرعت لود سایت راضی هستید؟


  آمار سایت
 • کل مطالب : 135
 • کل نظرات : 11
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 51
 • آی پی امروز : 37
 • آی پی دیروز : 43
 • بازدید امروز : 102
 • باردید دیروز : 84
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 433
 • بازدید ماه : 1,166
 • بازدید سال : 16,230
 • بازدید کلی : 715,091
 • جستجو...
  تبلیغات متنی
   تبلیغات متنی جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
   تبلیغات متنیجهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
   تبلیغات متنیجهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
  دانلود تولبار ما